Yerelden genele kadın hakları: Cinsiyet eşitliği yerel eylem planı

Yerelden genele kadın hakları: Cinsiyet eşitliği yerel eylem planı

Büyükçekmece Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) ve Ulusal Demokratik Enstitü (NDI) iş birliğiyle yürütülen program kapsamında, ‘Cinsiyet Eşitliği Yerel Eylem Planı Çalıştayı’ Büyükçekmece TÜYAP Palas Hotel’de gerçekleştirildi.

İki gün süren “Birlikte Varız” başlıklı çalıştaya kadınların ilgisi yoğun olurken çalıştayın ikinci gününde açılış konuşmasını Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün gerçekleştirdi. Kadın dernekleri, siyasi partilerin kadın kolları, akademisyenler ve kamu çalışanı Kadınların katılımıyla gerçekleştirilen çalıştay, kadına yönelik şiddete karşı yerelde belediyeler ile sivil toplum kuruluşlarının kapasitelerinin güçlendirilmesi ve yerel aktörler arasındaki iş birliklerinin arttırılması hedefleniyor.

“Çalıştayı çok önemsiyorum”
Çalıştayın ikinci gününde açılış konuşmasını yapan Başkan Dr. Hasan Akgün; Kadınların toplumun her alanında erkekler ile eşit olduğunu, kadının her alanda olduğu gibi iş dünyasında da çok daha disiplinli, çalışkan ve üretken olduğunu belirterek; “Birlikte Varız projesi, kadınların haklarının bir kez daha hatırlatıldığı, kadının toplumun her alanında eşit olduğunun anlatıldığı ve yerel bazda kadına yönelik şiddetin önlenebilmesi için ‘neler yapabiliriz’in tartışıldığı bir çalıştay. Kadına yönelik şiddet eylemlerinin artışı bizi son derece kaygılandırmaktadır. Bunun son bulması için eğitimin önemine inanıyorum. Bu açıdan bu çok önemsediğimiz çalıştayda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“Kadın haklarına duyarlı yönetimler”
Proje Koordinatörü Bahar Özden Coşkun çalıştay hakkında, “Temel hedefimiz Türkiye’de daha kapsayıcı, daha katılımcı, kız çocuklarının ve kadınların haklarına yönelik daha duyarlı yerel yönetimlerin teşvik edilmesi” ifadelerini kullanırken, Büyükçekmece Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Şilan Eraslan da programın genel amacının daha kapsamlı katılımcı, kadınların ihtiyaç ve haklarına duyarlı yerel yönetimler olduğuna vurgu yaptı.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ