Savaş mağduru Ukraynalı çocuklar anıldı

Savaş mağduru Ukraynalı çocuklar anıldı

Ukrayna’da Rus saldırılarında yaşamını yitiren çocuklar, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda açılan özel bir sergi ile anıldı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocuklara armağanı olanı 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın arifesinde, Kervansaray Kurşunlu Han’da çok anlamlı bir sergi yer aldı. Rusya’nın, Ukrayna’da sürdürdüğü savaşın en büyük mağdurları olan çocukların fotoğraflarının ve barış çağrısı yapan çizimlerinin yer aldığı resimler, Büyükçekmece’de açılan “Savaş Mağduru Ukraynalı Çocuklar Sergisi”nde kamuoyu ile paylaşıldı. 

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün ve Ukrayna Başkonsolosu Roman Nedilskyi’nin konuşmalarının ardından davetliler sergiyi gezdi. Program, Ukrayna’da devam eden savaşta yaşamını yitirenler için yapılan saygı duruşu ile sona erdi.

“208 çocuk öldürüldü, 368 çocuk ağır yaralı”

Ukrayna’daki çocukların güvende olmadığını belirten Ukrayna Başkonsolosu Roman Nedilskyi, “Rus saldırıları nedeniyle 208 çocuk öldürüldü, 368 çocuk ağır yaralandı. Ukrayna halkı direnecek, savaşacak, topraklarını, evlerini, kadınlarını, çocuklarını savunacak ve biz bu savaşı kazanacağız. Çocuklar, güvenli bir şekilde kendi evlerinde yaşamalı, ebeveynleriyle büyümeli. Her devletin, her ailenin, her annenin ve babanın görevi budur ve biz bunu sağlamaya çalışıyoruz. 23 Nisan Türkiye’de kutlanan büyük bir bayram. Bu vesileyle sayın Dr. Hasan Akgün ile ortaklaşa düzenlediğimiz çocuklara adanmış bir etkinliğimiz var. Biz bugün bu etkinlik ile savaşın çocuklara ne getirdiğini göstermeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

“Bu savaşın bir an önce bitmesini bekliyoruz”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün ise bir tarafta bayram coşkusu yaşarken diğer taraftan da Ukrayna’daki çocukların durumuna üzüldüklerini ifade ederken duygu ve düşüncelerini şu sözlerle açıkladı: “Çocuklarımızla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 102’inci yılını kutlarken, bir taraftan da 21’inci asrın ilk çeyreğinde, hemen burnumuzun dibinde, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ve büyük güç kullanmasıyla karşılaştık. Biz 23 Nisan’da çocuklarla beraber güzel vakit geçirmeye çalışırken bir taraftan da savaş bölgesindeki çocukların katledildiğini görüyoruz. Dünyanın buna dur demesi lazım. Biz savaşmayı bilen bir devletiz. Savaş, iki ülkenin askerleri arasında olur. Toplarla ve füzelerle çocuk, genç, yaşlı öldürülmez. Savaşın bir kuralı vardır. Çok üzülüyoruz ve bu savaşın bir an önce bitmesini bekliyoruz.” 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ