Büyükçekmece’de kadının adı var: Eşit İş Yeri Projesi

Büyükçekmece’de kadının adı var: Eşit İş Yeri Projesi

Büyükçekmece’de hayata geçirilen ‘Eşit İşyeri Projesi’ ile çalışan kadın ve erkek sayısı eşit olan işletmelere ruhsat ve ilan-reklam ücretlerinde yüzde 50 indirim yapılıyor. 

İnsan hayatına direkt olarak dokunan projeleriyle adından söz ettiren Büyükçekmece Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde örnek bir projeyi daha hayata geçirdi. Buna göre; ilçe sınırlarında faaliyet gösteren işletmelerde, kadın istihdamını arttırmak, eşit iş imkânı ve eşit ücret almalarını sağlamak amacıyla hayata geçirilen projenin şartlarını yerine getiren işletmelere bazı ayrıcalıklar tanınacak. Belediye, bu işyerlerine ‘Eşit İşyeri’ belgesi vererek projenin yaygınlaştırılması ve özendirilmesini sağlayacak.

“Kadın sosyal hayatta daha çok yer bulmalı"

Mimaroba Mahallesi’nde çalışan sayısının üçte ikisini kadınların oluşturduğu bir işletmeye ilk ‘Eşit İşyeri’ belgesi Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün tarafından takdim edildi. Projeye ilişkin açıklama yapan Başkan Akgün; “Bugün 8 Mart Büyükçekmece Mimaroba’da bir işyerimizde kadın çalışanlar erkek çalışanlardan daha fazla. Erkeklerden daha fazla kadın çalıştırdığı için ‘Eşit İşyeri’ unvanını almaya hak kazandı. Bu tip işyerleri yani kadın - erkek eşitliğini koruyarak en az yarı yarıya kadın çalıştıran veya yarıdan fazla kadın çalıştıran işyerlerine ruhsat verirken ruhsat harçlarının, ilan - reklam harçlarının yüzde 50’sini almıyoruz. Yani yüzde 50 indirim yapıyoruz. Bu da kadının sosyal hayatta daha fazla yer bulmasını sağlamak için şehrimizde Büyükçekmece ilçemizde bir özendirme projesi olarak ortaya konmuştur. Bundan sonra ‘Eşit İşyeri’ projesi hakkında Büyükçekmece’den çokça haberler çıkacaktır.”

 

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ