Deniz kirliliği ile mücadele sürüyor

Deniz kirliliği ile mücadele sürüyor

Büyükçekmece Belediyesi ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Sualtı Teknolojisi Programı dahilinde ‘deniz dibi katı atık temizliği harekâtı’ başlattı.

Büyükçekmece Mimarsinan Balıkçı barınağı bölgesinde dalış yapan balık adamların denizden çıkardıkları atıklar şaşkınlık yaratırken, deniz dibinde yapılan temizlik çalışması minik öğrencilere su altı kameraları aracılığıyla canlı olarak izletildi. Marmara Denizi kirliliğine karşı farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen etkinlikte, dalgıçlar deniz dibini temizledi. Çıkarılan katı atıklar sergilendikten sonra Büyükçekmece Belediyesi ekipleri tarafından ayrıştırılıp geri dönüşüme kazandırıldı. 

Kısa film okullara dağıtılacak

Öğrencilere deniz kirliliği konusunda farkındalık oluşturmayı amaçlayan proje kapsamında denizde yaşam ve kirlilik görüntüleri, etkinlik ekibindeki kişilerin dalışla ilgili değerlendirmeleri ve etkinliğe katılan öğrencilerin deneyimlerinden oluşacak kısa film, Büyükçekmece sınırlarında bulunan ilkokul ve ortaokullara dağıtılacak. Bu yolla çocukların denizlerdeki kirliliğe yönelik çevre bilincini güçlendirmek hedefleniyor.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ