Sakinler deprem fobisini kentsel dönüşümle yeniyor

Sakinler deprem fobisini kentsel dönüşümle yeniyor

Büyükçekmece Belediyesi, İstanbulluların en büyük korkularının başında gelen olası Marmara depreminde kayıpları en aza indirmeye yönelik çalışmalarını aralıksız bir şekilde sürdürüyor. İlçede kentsel dönüşüm kapsamında hasarlı binalar yenileri inşa edilmek üzere hızla yıkılıyor.

Küçük sarsıntılarda dahi 17 Ağustos 1999 gününün acı hatıralarını tazeleyen İstanbullular, depreme dayanıklı yapılara kavuşmak için gün sayıyor. Büyükçekmece Belediyesi de riskli binalardaki ilçe sakinlerine ‘kentsel dönüşüm’ çalışmaları kapsamında verdiği desteği her geçen gün artırıyor. Son olarak, ilçede ikamet edenlerin can ve mal güvenliğini sağlamaya yönelik olarak, Atatürk Mahallesi Hilal 86 Sitesi’nde 28, Fatih Mahallesi Adnan Kahveci Caddesi’nde 2 blok ve toplamda 250 adet bağımsız bölümden oluşan riskli yapının yıkımı belediye ekiplerinin gözetiminde gerçekleşti.

“İstanbul'un en büyük sorunu deprem"

Kentsel dönüşüm kapsamında yapılan söz konusu yıkım çalışmalarını yerinde inceleyen Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, İstanbul’un en önemli sorununun deprem olduğunun altını çizerek, Marmara Bölgesi’nde tüm belediyelerin kentsel dönüşüm çalışmalarına hız vermesi gerektiğine dikkat çekti. Başkan Akgün, çalışmalarını belediye olarak her an büyük bir depremle karşı karşıya kalacaklarını düşünerek sürdürdüklerini ifade ederken, “Sadece 31 Mart günü Büyükçekmece’de 250 daire yıktık. Arkamızda gördüğünüz şehir merkezindeki binaların tamamı 1990 öncesi yapılmış binalar. İstanbul’daki binalara göre çok daha sağlam binalar. Ancak deprem karşısında dayanıksızlar. Büyükçekmece’deki kentsel dönüşümü daha da hızlandırarak olası depremde vatandaşımızın burnunun dahi kanamasını engelleyeceğiz. Bugüne kadar 37 bin civarında konutu yeniledik” diye konuştu.

“Korkusuz bir şekilde oturacağız”

Kentsel dönüşüm kapsamında binalarının yıkımını izleyen vatandaşlar ise kentsel dönüşüm çalışmalarıyla ilgili olarak duygularını dile getirdi. Pelin Pekdemir Güneş isimli Büyükçekmece sakini “2016 yılından beri Hilal 86’ da oturuyorum. Yaklaşık 7,8 yıllık bir mazimiz var. Güzel bir evimiz vardı ama kentsel dönüşüme girmesi de çok iyi oldu. Artık daha sağlam, korkusuz bir şekilde oturacağız” dedi. Ankara Sitesi’nde ikamet eden Dilek Yaralı ise “Başkanımıza bizlere verdiği destek için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ