Bak kardeşim elini ver bana: Savaşta ve barışta

Bak kardeşim elini ver bana: Savaşta ve barışta

Dünya şehri Büyükçekmece, Macaristan’ın 3’üncü bölgesi ÓbudaBékásmegyer ile kardeş şehir protokolü imzaladı. Savaş nedeniyle zor günler yaşayan Ukrayna’daki kardeş şehri Dolyna’yı da unutmayan Büyükçekmece Belediyesi, bölgeye üç tır dolusu yardım malzemesi gönderdi.

 

Kardeşliğin muhteşemliği; size her ihtiyacınız olduğuna uzanacak bir elin var olduğunu, nerede olursa olsun başka birinin size inanıp güvendiğini bilmekten gelir. Mesafeler ne kadar uzak olursa olsun bu duygu her haliyle tazedir, hoştur ve güzeldir. Uluslararası Festivali, sınırları içinde yer alan dünya çapındaki fuar merkezi ile kardeşlik ve dostluk duygularını başka coğrafyadaki insanlarla da paylaşabilen Büyükçekmece sakinleri, ‘Kardeş Şehir’leriyle de sevgi ağını genişletmeyi sürdürüyor.

Óbuda-Békásmegyer

Birçok alanda ortak çalışmalar

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Macaristan’ın “Óbuda-Békásmegyer” Belediye Başkanı Dr. László Kiss ile protokol imzalayarak, dünya genelindeki Kardeş Şehir sayısının 13’e çıkmasını sağladı. Kardeş Şehirlerle birlikte yeni projeler üretmek ana hedef. Yine karşılıklı olarak gençlerin kültür, sanat, spor ve eğitim alanlarında ortak çalışmalar yapması ise bir başka amaç. Kardeş şehirler yaşanan zorluk her ne olursa olsun, engelleri iş birliği yapmak için de yeni projeler geliştirmeyi gaye edinirler. Kısacası bu kardeşlik asla sözde kalmaz. En azından Büyükçekmece ve kardeş şehirleri için…

Gorna Oryahovitsa

İlk kardeş şehir Bulgaristan'dan

Büyükçekmece’nin ilk kardeş şehri 2003 yılında imzalanan protokolle, Bulgaristan’ın ‘Veliko Tırnovo’ iline bağlı Gorna Oryahovitsa olmuştu. Başkan Hasan Akgün, 2016 yılında Gorna Oryahovıtsa’ya bir cami yaptırmış ve ayrıca ilçenin kilisesine de önemli yardımlarda bulunulmuştu. 2003 yılında Kardeş Şehir protokolü imzalanan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Mağusa bölgesine bağlı olan İskele Belediyesi’yle de ilişkiler tüm hızıyla sürüyor. İskele Belediyesi’ne 2021 yılının son ayında konuk olan Büyükçekmece heyeti; kardeş şehrin yetkilileriyle sosyal ve kültürel paylaşımlarda bulundu.

Gelsenkirchen

Sözde değil özde kardeşlik

Almanya’nın Gelsenkirchen kenti ile 2004 yılında kardeş olan Büyükçekmece, o günden bu yana dostluk ilişkilerini güçlendiriyor. Son olarak 2021’in Temmuz ayında yaşanan sel felaketinin ardından Gelsenkirchen’i ziyaret eden Başkan Akgün, Belediye Başkanı Karin Welge’ye başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti. Akgün bu ziyaret esnasında, “Yapılması gereken ne varsa imece usulü ile BüyükçekmeceGelsenkirchen Kardeş Şehir Dostluğunu Geliştirme Derneği aracılığıyla yapılacak” ifadelerini kullanarak kardeş şehrin her zaman yanında olduklarına dikkat çekti. Ayrıca Büyükçekmece ve Gelsenkirchen’de faaliyet gösteren eğitim kurumları arasında uygulanan öğrenci değişim programları dışında çok sayıda projeye de imza atıldı.

Cheonan

Güney Kore ile iyi ilişkiler

Büyükçekmece Belediyesi’nin 2013 yılında kardeş şehri olan Cheonan’dan festivale katılan Cheonan Belediye Başkan Vekili Oh Seok Gyu ve Kore Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Deniz Kurmay Albay Jaesic Park, 2019 yılında tüm dünyaya örnek olacak bir vefa örneği sergiledi. Büyükçekmece’de ikamet eden Kore gazilerinin torunlarına Türkiye’deki eğitimleri için burs imkânı tanıyan Güney Kore Cumhuriyeti, son derece anlamlı ve örnek bir davranışa imza attı. Slovenya’nın üçüncü büyük şehri olan başkent Ljubljana sınırları içerisinde yer alan Kranj ile Büyükçekmece Belediyesi 2013 yılında kardeş oldu. Bu kardeşlikten sonra Slovenya’dan Büyükçekmece’ye gelen iş insanları çok sayıda yatırıma hayat verdi. 

Struga

Ata'nın aziz hatırası Struga'da yaşıyor

Komşu Yunanistan’ın Halkidiki Yarımada’sı’nda yer alan Nea Propontida ile Kardeş Şehir sözleşmesinin imzalanması ise 2014 yılında gerçekleşti. Yunanistan’ın bu noktasına yapılan ziyaretlerde, özellikle Türkiye’den göçenlerle Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen mübadiller özelinde birbirinden değerli sosyal ve kültürel projeler geliştirildi. Büyükçekmece ve Kuzey Makedonya şehri Struga, 2015 yılında Kardeş oldu. 2019’da ise Struga Belediye Başkanı Ramiz Merko ile protokol imzalayan Başkan Akgün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri liseyi okuduğu Makedonya’da, O’nun aziz hatırasını yaşatmak için yaptırılan okula “Mustafa Kemal Atatürk Eğitim Tesisi” adının verilmesini sağladı. Ayrıca, yine Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün öncülüğünde Kurban Bayramı nedeniyle alınan kurbanlar, Makedonya’nın Struga kentinde kestirilerek o bölgede yaşayan Müslüman halka dağıtıldı.

  

İyi günde kötü günde kardeşinin yanında

2022’nin ocak ayında ise Ukrayna’nın Dolyna şehri ile bir kardeşlik sözleşmesi imzalandı. Bu sözleşmenin hemen ardından Rus bombardımanına maruz kalan noktalardan biri olan Dolyna için de Büyükçekmece Belediyesi hemen harekete geçti. Kardeş şehre gönderilen iki tır ile Dolyna belediye başkanının gönderdiği listeye uygun olarak; ilaç, yaralanmalara karşı kullanılacak malzemeler, hijyen ve gıda ürünlerinden oluşan 35 bin paket paketlik malzeme savaş mağdurlarına ulaştırıldı. Dolyna’ya ulaşan üç tır dolusu insani yardım için Dolyna Belediye Başkanı Ivan Dyriv, Büyükçekmece Belediyesi’ne ve Büyükçekmece halkına gönderdiği şu mesajla teşekkürlerini sundu: “Dolyna Belediye Meclisi ve belediyemizin tüm sakinleri adına, Dolyna ve Ukrayna’nın diğer şehirlerine yaptığınız cömert insani yardımlarınız için şahsen size ve tüm Büyükçekmece sakinlerine en içten teşekkürlerimi sunarım. Ülkemizin bu zor zamanında yapmış olduğunuz yardımlara ve desteğe minnettarız. Bu vesileyle Türk halkına Ukrayna’ya olan destekleri için teşekkür ederim.”  

 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ