Maneviyatın zirve yaptığı mekan: Sancaklar Camii

Maneviyatın zirve yaptığı mekan: Sancaklar Camii

Duvarları arasına girince insanın dış dünya ile bağlarını koparan iç dünyasına yoğun hisler aşılayan, maneviyatın kapılarını ise sonuna kadar açan bir mekan: Büyükçekmece’nin simge yapılarından Sancaklar Camii… 

Her noktasına tevazu duygusu nakşedilmiş bu eşsiz yapı, alışılmışın dışındaki tasarımıyla içinde vakit geçirenleri apayrı dünyalara götürüyor. Dünyaca ünlü Türk Mimar Emre Arolat tarafından tasarlanan Sancaklar Camii, dışarıdan bakıldığında klasik bir minare veya kubbe ile karşılamıyor bizleri. Üst avlusunda mekanın sadeliğiyle birlikte yükselen ve tepesinde Arapça ‘Allh-ü Ekber’ yazan bir taş kule ve küp şeklinde üç musalla taşı yer alıyor. İkisi zeytin biri ıhlamur olmak üzere toplam üç ağaç bulunan avludan aşağıya inen merdivenlerin bitiminde ise günün her saatinde aynı yoğunlukta ışıkla aydınlanacak şekilde düzenlenmiş ferah bir iç mekana giriş yapıyorsunuz.

Zamansız bir dini mekan

Ağır süslemelerin yer almadığı Sancaklar Camii’nin içerisinde Arap Alfabesinin nadide harfi ‘Vav’ ve Ahzap Suresi’nin 41. Ayeti olan “Rabbinizi çokça zikrediniz” yazıyor. Özelikle kıble duvarının üzerindeki toprak yırtığından içeri süzülen ve duvar üzerinde günün her saatinde farklı bir doku oluşturan doğal ışık ile birlikte, caminin içinde dolaysız bir anlatım hakim. Bunda iç mekanda kolonların ve duvarların olmaması da oldukça etkili. Bu etkilerin bütünü, ibadet görevini Sancaklar Camii’nde yerine getirmek isteyenlerin bir anlamda dış dünyadan arınmalarına da olanak veriyor, diyebiliriz. Kendi iç dünyasına yönelmek, keşfe çıkmak, Yaradan ile baş başa kalmayı hedefleyenler için eşsiz imkanlar sunan bu dini yapı ayrıca, zamansızlık olgusunu da net bir şekilde hissedilmesine neden oluyor. 

“Bizim ilk ibadet mekanı projemiz olmasının yanında Türkiye’de veya yakın coğrafyada da bu anlamda yapılan ilk projeydi.”

Çok sayıda ödül aldı

Sancaklar Camii, farklı tasarımı ile çok sayıda ödüle de layık görüldü. Cami, 2011’de Barselona’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde ‘Geleceğin Projesi’ ödülünü, 2013’te Singapur’da düzenlenen Dünya Mimarlık Festivali’nde dini yapılar kategorisinde dünya birincilik ödülünü, 2014’te Mimarlar Odası Yapı Ödülü’nü aldı. 2015 yılında Londra Tasarım Müzesi tarafından Yılın Tasarımı Seçkisi’nde finalist yapılar arasında sergilenen tasarım, 2015 yılında Mies Van Der Rohe Avrupa Ödülleri arasında en iyi 40 yapıdan biri seçildi. Dünya Mimarlık Birliği WAC tarafından ‘Yılın En İyi Dini Yapısı Ödülü’nü alan Sancaklar Camii, en son ‘Royal Institute of British Architects’den (RIBA) Uluslararası Mükemmellik Ödülü’nü aldı ve adını en iyi 20 yapı arasına yazdırdı.

 

Kendine has bir mütevazılık

İnşa edildiği alanın topografyası ile ahenkli bir şekilde tasarlanan Sancaklar Camii’nin eğimli bir yamaçta mekânın üst örtüsünün ana giriş alanı olarak kullanımı, merdivenlerle alt avluya iniş ve mekânların eğime gömülmesi alışılagelmiş mimaride rastlanmayan bir kurgudur. Yapıya yaklaşırken yalın dikdörtgen bazalt taş örgü cami minaresi ile birlikte gelenlere adeta ‘hoş geldiniz’ diyen bahçe duvarları mütevazı bir mekana giriş yapıldığı hissini en baştan perçinler. Alt avlu ana cami mekânına, yönetim ofislerine, kütüphaneye ve diğer kullanım alanlarına açılmaktadır. Ayrıca bu yapı, kendine has bir şadırvanı da içerir. Cami İstanbul sınırlarında yer alsa da metropolün keşmekeşinden uzak ve insanı iç dünyasında farklı bir yolculuğa çıkarıyor. Bu yolculuk için Büyükçekmece’ye gelmek yeterli.

Emre Arolat kimdir?

Galatasaray Lisesi’nin ardından MSGSÜ Mimarlık Fakültesi’nden mezun olduktan sonra ABD’de Metcalf Mimarlık Bürosu’nda çalıştı. 1992’de MSGSÜ Mimarlık Fakültesi’nde yüksek lisansını tamamladı. 1987-2004 yılları arasında Arolat Mimarlık Ofisi’nde çalıştı. 2004’te Gonca Paşolar ile kurduğu EAA-Emre Arolat Architecture’de Ana Tasarım Sorumlusu olarak, dünyanın farklı coğrafyalarında mimari proje üretimini sürdürmekteAga Khan Mimarlık Ödülü, Londra Tasarım Müzesi Yılın Tasarımları Ödülü, RIBA-İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü Uluslararası Mükemmellik Ödülü, Dünya Mimarlık Festivali, Cityscape, Mipim, Ulusal Mimarlık Ödülü, Kadir Has, Sanatta Üstün Başarı Ödülü, MSGSÜ Osman Hamdi Bey Ödülü gibi ödüller kazandı. Yale Mimarlık Okulu, Delft Berlage, MSGSÜ, YTÜ; UÜ, İKÜ ve İBÜ gibi üniversitelerde stüdyo yöneticiliği yaptı. Cooper Union, Pratt Institute, Rensselaer Polytechnic Institute, Rhode Island School of Design, La Cité de l’Architecture et du Patrimoine Paris, Ahmedabad Cept University, RIBA Londra, Princeton Club, Core Club, The Architectural League of New York, Boston Society of Architecture gibi çeşitli eğitim ve kültür kurumlarında konferanslar verdi.Amerikan Mimarlar Enstitüsü tarafından, AIA Onursal Üyelik Programı kapsamında Onursal Üye olarak seçildi. 2017 yılından beri Aga Khan Mimarlık Ödülü Yürütme Komitesi üyesidir. 

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ