Filenin Sultanları Büyükçekmece Voleybol Akademi’den Doğuyor

Filenin Sultanları Büyükçekmece Voleybol Akademi’den Doğuyor

Doğanın her renginin, mavinin tüm tonlarının zirvesinin yaşandığı Büyükçekmece, spor kulüpleriyle de Türkiye’nin en önemli ilçelerinden biri. Büyükçekmece Voleybol Akademi Kulübü, büyük başarılara imza atarken genç kuşaklara voleybol sevgisini aşılıyor. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Atatürk, çağdaş bir toplum oluşturma yolunda sportif faaliyetlerin ne denli önemli olduğunu yaşamı boyunca çoğu kez dile getirmişti. “Sporsuz bir millet gerilemeye mahkûmdur… Spor, bir milletin gençlerinin onu ayakta tutmasını sağlar… Ben, Türk gençliğinin spor yaparak güçlü olmasını isterim… Bir milletin sporda gösterdiği azim onun geleceğini yükseltir…” vecizeleri, Ata’mızın spora verdiği önemi dile getirdiği cümlelerden sadece birkaçıydı.

Bünyesindeki doğal güzellikleri; festivali, sosyal yaşantısı, sanata ve sanatçıya verdiği önemle perçinleyen Büyükçekmece, muhasır medeniyetler arasında yer almak adına spor dallarında da başarıdan başarıya koşuyor. Köprü’nün bu sayısı için, Büyükçekmece Voleybol Akademisi’nin antrenmanına konuk olduk. Sezon öncesi; voleybolcular, Başkan Ersel Yazıcı, Başantrenör Rauf Özhan Ülbağ ve İdari İşler Menajeri Cenk Kılıç ile bir araya geldik. İşte Atatürk’ün izinde ilerleyen bir ilçenin voleybol takımı, Büyükçekmece Voleybol Akademi… 

BAŞANTRENÖR ÖZHAN ÜLBAĞ: “BU SEZON ALTYAPIDAN İKİ OYUNCU KAZANDIK”  

Antrenman öncesi, ilk olarak, bu sezon 1. Lig Kadın Voleybol Ligi B Grubu’nda mücadele edecek takımın Başantrenörü Rauf Özhan Ülbağ ile bir araya geldik. Özhan Ülbağ, zor bir gruba düştüklerini, ancak genç bir takım kurduklarını ve tüm zorlukların üstesinden gelecek potansiyele sahip olduklarını vurguladı. Ülbağ, Büyükçekmece ve çevre bölgelerin voleybolcu yetiştirme potansiyeli hakkında ise şunları söyledi: “Büyükçekmece, çevre ilçelerini de göz önüne aldığınızda genç nüfusu oldukça yüksek olan bir bölgede yer alıyor. Ancak buna karşın, özellikle voleybol sporuna yönelik altyapılardan fazla oyuncu çıkmadığını görüyoruz. Bu sene, A Takıma altyapıdan iki oyuncuyu kazandırdık. Umarım onlar da başarılı olacaklar ve hatta günün birinde Ay-Yıldızlı formayı terletecekler.”

“BAŞKANIMIZ DR. HASAN AKGÜN’E TEŞEKKÜR EDİYORUZ”

Voleybolun, Türkiye genelinde futbol ve basketbolun gölgesinde kaldığına dikkat çeken Ülbağ, “Voleybol maalesef diğer spor dallarının yanında üvey evlat muamelesi görebiliyor. Bu noktada takımın her zaman yanında olan Büyükçekmece Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün’e gerçekten teşekkürlerimi sunuyorum. Bize sürekli destek oluyor”.” ifadelerini kullandı. Belediye nezdinde verilen tek taraflı desteğin asla yeterli olmayacağına da dikkat çeken Rauf Özhan Ülbağ, “Bu noktada özel sektörün ve olmazsa olmaz unsurumuz taraftarlarımızın da desteğini görmek istiyoruz. Çünkü Büyükçekmece gerçekten de çok önemli bir spor merkezi konumunda ve ileride voleybol branşında da büyük başarıların altına imza atma potansiyeline sahip.” diye konuştu. 

BAŞKAN: ERSEL YAZICI: “TEKNİK EKİBE VE TAKIMA GÜVENİYORUZ”

Kulübün kurulduğu günden bu yana başkanlık görevini yürüten Ersel Yazıcı da genç bir takım kurduklarını ve Özhan Hoca liderliğindeki teknik ekibe güvendiklerini dile getirdi. Başkan Ersel Yazıcı, “Geçen sezon Inessa Korkmaz ile yolumuza devam ediyorduk. Ancak yaşadığımız bazı talihsizlikler, normal şartlarda Play-Off oynayabilecek güçteki takımımızı birkaç adım geride bıraktı. Inessa ile yollarımızı ayırdığımız andan beri, geçen sezon ikinci antrenör olarak başlayan Rauf Özhan Ülbağ ile devam ediyoruz. Bu sezon da Özhan Hocamız ile birlikteyiz. Genç bir takım kurduk. Takımın en tecrübeli ismi kaptanımız Çağla… 16’dan 29’a kadar çeşitli yaş gruplarında oyunculara sahip bir takımız.” açıklamasında bulundu.  

“HEP BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

B Grubu’ndaki rakiplerinin, Büyükçekmece Voleybol Akademi’nin bütçesinin çok üzerinde takımlar oluşturduğuna da vurgu yapan Başkan Yazıcı, “Gruptaki rakiplerimiz, bu sezon öncesi inanılmaz bütçelere sahip takımlar kurdular. Biz rakiplerimize göre mütevazı sayılacak bir konumdayız. Şunu net bir şekilde söylemeliyim ki, maddi anlamda büyük bir mücadele veriyoruz ancak hiçbir zaman, oyuncuların alacaklarının olduğu bir kulüp durumuna düşmedik. Yetişemediğimiz yerlerde Büyükçekmece Belediye Başkanımız Dr. Hasan Akgün’ün desteklerini görüyoruz. Kendisine bu açıdan minnettarız.” dedi. Belediyenin ve Başkan Hasan Akgün’ün destekleri dışında, bölgede faaliyet gösteren özel sektör paydaşlarının da yanlarında olması gerektiğini ifade eden Yazıcı, “Bugün, Ay-Yıldızlı formayı terleten Derya Cebecioğlu gibi isimler de Büyükçekmece Voleybol Akademi formasını da terlettiler. Bu tarz başarıların devamı adına, seyircisinden özel sektörüne birlikte hareket etmeliyiz” diye konuştu.

YURT KONSERVE VE GÖKBORA LOJİSTİK’E ÖZEL TEŞEKKÜR

Kulübün sponsorları için de bir parantez açan Büyükçekmece Voleybol Akademi Başkanı Ersel Yazıcı şunları söyledi: “Kulüp kurulduğu günden bu yana sürekli destekçimiz ve sponsorumuz olan Yurt Konserve’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Aynı zamanda geçen sene sponsorlarımızdan biri olan ve bu sezon da bizlere desteğini esirgemeyen Gökbora Lojistik’e hem takımımıza hem de milli sporcular yetişmesi adına verdiği destekleri için minnet duygularımı sunuyorum.”

“MAALESEF TAKIMIMIZIN BİR SAĞLIK SPONSORU YOK”

Mütevazı bütçeler ve gelir düzensizliğine karşın mali yapısı sağlam bir kulüp yapısına sahip olduklarının altını çizen Ersel Yazıcı, halen bir sağlık sponsorlarının olmayışına ise şu ifadeleri kullanarak tepki gösterdi: “Kulüp olarak borcumuz sadece ev kirası, doğalgaz faturaları ve benzeri şeyler olabilir, bunlar da zamanı gelince ödenir. Oyuncularımızın kaldığı, konakladığı kulüp evlerimiz var. İki kulüp evinde toplam 9 kişi kalıyorlar. Doğal olarak bu arkadaşlarımızın yemek masrafları da bizlere ait. Ayrıca takımımızda, bunlara ek olarak bir de yardımcı antrenörler ve fizyoterapist maaşları ve ödemeleri var. Bölgemizde çok sayıda, önemli sağlık kurumu olmasına karşın henüz sağlık sponsorumuzun olmayışı ise gerçekten de yadırganacak bir durum.”     

KISA SÜREDE BÜYÜK BAŞARI  

Büyükçekmece Voleybol Akademi 2013 yılında resmi olarak dernekler masasında kuruldu. 2014’te aktif olarak müsabakalara çıkmaya başladı. Hayatına Bölgesel Lig’de başlayan Büyükçekmece Voleybol Akademi, 2015 yılında 3. Lig’e yükseldi.  2016 senesine de 3. Lig’de devam eden kulüp, 2017 ve 2018 yıllarında 2. Lig, 2019-2020 sezonunda ise 1. Lig’de yer aldı. Yine 2018-2019 sezonunda 4. olma başarısı gösteren A Takım, Play-Off oynadı. Büyükçekmece Voleybol Akademi o sezon bir maç daha kazansaydı Sultanlar Ligi’nde yer alacaktık. 

VOLEYBOL OKULUNA KAYITLAR 
Büyükçekmece Voleybol Akademisi, bölgede milli sporcular yetişmesi adına da çok önemli bir misyon üstlenmiş durumda. 2005 doğumlulardan 2013 doğumlulara kadar sporcu adayları, cumartesi ve pazar günleri voleybol okulunda açılan kurslarda, işinin uzmanı hocalar tarafından eğitime tabii tutuluyorlar.

KULÜPTE HER YAŞ GRUBUNDA TAKIM VAR 
Voleybol Akademi; minik, midi, küçük, yıldız ve genç olmak üzere 5 ayrı takımı da bünyesinde barındırıyor. Bu takımlardan en az ikisi çeşitli liglerde mücadele ediyor. Pandemi öncesi farklı liglerde 5 takımı olan kulüp, önümüzdeki günlerde yine birbirinden farklı arenalarda boy göstermeye hazırlanıyor. 

İDARİ İŞLER MENAJERİ: CENK KILIÇ: “İSTANBUL TAKIMIYIZ AMA DOĞU GRUBU’NDAYIZ”

Sezon öncesi iyi transferler yaptıklarını ifade eden İdari Menajer Cenk Kılıç ise Türkiye Voleybol Federasyonu’nun ilk kez bu sene hayata geçirdiği uygulamanın kendileri için dezavantaj sağladığına vurgu yaptı.

Cenk Kılıç, İstanbul ekibi olmalarına rağmen, ağırlıklı olarak Gaziantep, Kayseri ve Ankara bölgesi takımlarıyla maçlar oynayacaklarına dikkat çekti. Kılıç, Doğu Grubu olarak nitelendirilen gruba düşmelerinin, alışılmışın aksine, çok uzak yol mesafesinde olduğunu dile getirdi. Cenk Kılıç konu hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle açıkladı: “Bu sezon federasyon tarafında ummadığımız şeyler yaşandı. Bizi, Doğu Grubu olan B Grubu’na verdiler. Yüksek bütçeli takımlar var.. Ayrıca Federasyonun ilk kez hayata geçirdiği bu uygulama, genel masraflarımızı, yol ve konaklama giderlerimizi oldukça artırdı. Normal şartlarda, yakın mesafede; Çanakkale, Balıkesir gibi noktalardaki rakiplerle aynı grupta olurduk. Bu kez ağırlıklı olarak Gaziantep, Kayseri ve Ankara takımlarıyla karşılaşacağız. Artık her deplasmana uçakla gitmek zorundayız. Bu durum takımı hem mental hem de fiziki olarak zorlayacak. Ancak genç ve mücadeleci bir takım kurduk ve federasyonun bizim için eksi handikap yazan bu uygulamasının da üzerinden geleceğiz.”

BÜYÜKÇEKMECE VOLEYBOL AKADEMİ’NİN SULTANLARI NE DİYOR?

ÇAĞLA DOĞAN (KAPTAN) (PASÖR)
Büyükçekmece Voleybol Akademi, bölgede A Takım seviyesinde olan tek voleybol kulübü konumunda. Bu sezon genç ve dinamik bir takım kurduk. Böyle bir takımın kaptanı olduğum için kendimi çok şanslı hissediyorum. Bu durumun avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Ancak biz söz konusu dezavantajları, iç saha maçlarında bizleri destekleyen seyircilerimizle avantaja çevirecek güçteyiz.

SUDE GÜMÜŞ: (LİBERO)
Kağıt üstünde zor bir gruba düştüğümüz düşünülebilir. Ancak dinamik ve genç bir takım kurduk ve hiçbir zaman mücadeleyi bırakmayacağız. Büyükçekmece’ye komşu ilçesi Beylikdüzü’nü de eklediğinizde inanılmaz bir voleybol potansiyeli olduğu kanısındayım. Gençlerin ve hatta çocukların aileleri tarafından bu spora teşvik edilmesiyle birlikte, bölgeden Türk voleybolu için çok önemli sporcuların çıkacağını düşünüyorum.

ALARA BEŞOK: (ORTA OYUNCU)
Büyükçekmece Voleybol Akademi ailesine bu sezon katıldım. Burada kulüp evinde yaşıyorum. Takıma ve arkadaşlarıma çok hızlı bir şekilde uyum sağladım. Büyükçekmece, ilçe olarak her türlü spora ve voleybola oldukça elverişli bir bölge. Buradan Türk voleyboluna katkıda bulunacak çok sayıda sporcu çıkacağı kanısındayım. Kulüp özelinde ise çoğu takıma göre çok daha iyi bir ortama sahip olduğumuzu söyleyebilirim.

DENİZ DEVRİM DÜZEN (PASÖR)
Geçen senenin şampiyon takımı Sakarya’dan geldim ve Büyükçekmece Voleybol Akademi formasıyla da büyük başarıların altına imza atmak için buradayım. Ben zaten Beylikdüzü’nde yaşıyorum. Türkiye’nin dominant sporu futbol ancak, Büyükçekmece ve çevresinde hem voleybol hem de basketbol seyirciler tarafından değer görüyor. Gelecekte altyapımızdan çok daha fazla oyuncunun milli formayı terleteceğini düşünüyorum.

0 YORUMLAR

    Bu KONUYA henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yaz...
YORUM YAZ